Тексти

У Харкові в тестовому режимі запустили диференційовану систему повітряної тривоги

today11.02.2025 о 17:08 292

Тло

Нову автоматизовану систему централізованого оповіщення вихідними запустили в Харкові. 

Про це в етері Радіо «Накипіло» 11 лютого розповів директор департаменту надзвичайних ситуацій Харківської міськради Богдан Гладких.

«Ми вже з минулих вихідних почали в тестовому режимі її використовувати. У нас уже була ситуація, коли обласна сирена не спрацювала, її не вмикали, і місто дало власну тривогу. У цей час прилетів БпЛА “Молнія”», — сказав Гладких. 

Суть нової системи полягає у тому, щоб давати сигнал у разі реальної загрози місту, пояснив Гладких. 

«Ми ведемо статистику й бачимо, що найбільша кількість сигналів тривоги, 65 %, якщо взяти 2024 рік, не стосувалася безпосередньої загрози місту Харкову. [З новою системою] ми кажемо про те, що кількість тривог може бути більшою, але за часом це буде буквально дві, три чи п’ять хвилин. Загроза минула — і даємо відбій тривоги», — додав він. 

Остаточно схвалити роботу нової системи ще має Генеральний штаб ЗСУ та ДСНС України. Водночас департамент надзвичайних ситуацій Харківської міськради керується регламентом, за яким «у разі отримання оперативної інформації про реальну загрозу можливо оминути складний алгоритм і оголошувати тривогу за наявності такої оперативної інформації», сказав Гладких.     

«БпЛА “Молнія” залетів у місто Харків, ми дали тривогу — і мали цілковиту рацію, що таку тривогу дали», — прокоментував директор департаменту. 

Якщо систему погодять на центральному рівні, то Харків зможе давати відбій тривоги, коли для міста немає реальної загрози, наприклад у разі «шахедів» в області.

«У нас може “шахед” літати в Ізюмському районі, водночас тривога в усій Харківській області. А всі розуміють, що реальної небезпеки [Харкову] він не становить. Тому відповідні алгоритми й механізми перебувають на погодженні в Генеральному штабі — саме за тими критеріями, за якими оголошуватимуть повітряну тривогу. “Шахед” може пролетіти відповідний периметр, що вже, наприклад, не становить загрози місту, і відразу даватимуть відбій. Тобто суть диференційованої системи, щоби тривога звучала безпосередньо тоді, коли є реальна небезпека», — сказав Гладких.

У разі балістики такий варіант неможливий, наголосив директор департаменту.

«Якщо буде оголошено тривогу через балістику, звичайно, тривогу вмикатимуть також і в Харкові. Як показує прикрий досвід, балістика до Харкова летить навіть швидше, ніж ракети С-300 і С-400. Такі приклади в нас були. І ви знаєте, що минулого тижня був страшний обстріл міста Ізюм. Там балістична ракета пролетіла тисячу кілометрів за 41 секунду. Швидкість таких ракет — 7,5–8 тис. км/год. Ми повинні розуміти, що зліт МіГ-31, усі тривоги загальні, де є застосування засобів ураження, де льотний час становить дуже мало часу, такі тривоги будуть на рівні з іншими тривогами також звучати по Харкову», — пояснив Гладких.

Нова система також оповіщує про тип небезпеки. 

«Записано 16 команд. Більшість команд стосується правового режиму воєнного часу. Це і загроза керованих авіаційних бомб, загроза артобстрілу, ракетна небезпека. Тобто ті типи, які безпосередньо стосуються використання засобів ураження противником. Є загальна повітряна тривога, яка, умовно кажучи, умикатиметься тоді, коли невідома причина надання команди оперативного командування Збройних сил України. Далі — сигнали цивільного захисту: радіаційна небезпека, хімічна загроза. І сигнал перевірки системи оповіщення, бо в мирний час, відповідно до нормативів, цю систему повинні раз на квартал обов’язково перевіряти на справність», — сказав Гладких.  

Новий сигнал уперше випробовували в Харкові 4 грудня 2024 року. Сьомого лютого виконком Харківської міськради ухвалив рішення про введення в експлуатацію автоматизованої системи централізованого оповіщення Харкова.

Слухайте інтерв’ю повністю у програмі «Накипіло з Євгеном Стрельцовим».

Попередня публікація

Тексти

Підприємці Харкова та області можуть отримати 3 000 $ на відновлення бізнесу: як подати заявку 

До 16 лютого підприємці з Харкова та області, бізнес яких пошкодило внаслідок обстрілів протягом війни, можуть подати заявку на отримання гранту від благодійного фонду «Право на захист» у сумі три тисячі доларів.  Про умови отримання грантів в етері Радіо «Накипіло» розповіла проєктна менеджерка БФ «Право на захист» Владислава Захожа. «Грант можна буде витратити на придбання обладнання, матеріалів, сировини, а також меблів. Крім того, гроші можна буде витратити на ремонтні роботи, […]

today11.02.2025 230

0%