Видобуток газу на межі з Харковом: мешканці Жихора виступають проти
today09.04.2025 о 13:33 263
Мешканці Жихора занепокоєні ймовірним відновленням робіт із газовидобування на Хорошівській площі, яка межує з Харковом. Представники п’ятьох громад Харківщини ініціювали створення на цій території ландшафтного парку «Смарагдове джерело», однак підприємцям надали дозвіл на видобуток газу.
Як розповіла в етері Радіо «Накипіло» мешканка Жихора Ірина Лоцкіна, 2019 року в суді мешканці відстояли свою позицію.
«Ми, мешканці мікрорайону Жихор, дізналися про плани компанії “Укрнафтогазрозробка” здійснювати газовидобування в цьому районі у 2018 році. Тоді вони вже розпочали там свої роботи. Дозволи компанія отримала у 2015-му. Але коли ми почали вивчати цей дозвіл, то виявили багато порушень», — розповіла Ірина Лоцкіна.
У дозвільних документах активісти знайшли невідповідність у географічних координатах із фактичним місцем буріння свердловин.
«У документах ішлося про територію за 10 кілометрів південно-східніше відХаркова. А фактично роботи вони починали на Хорошівській площі. Це було за пів кілометра від моєї вулиці. Назву мікрорайону “Жихор” вони замінили на “Віхор”. Тож ми виграли перший суд. Але тепер я знову не розумію, на яких підставах відновили. У дозволі не змінилося нічого», — додала Ірина Лоцкіна.
Юристка із Жихора Наталія Потоцька вважає: компанія «Нафтогазрозробка» приховувала, що роботи з газовидобування відбуватимуться у Харкові. Вона додала, що 2019 року суд скасував висновок з оцінки впливу на довкілля, який ТОВ «Нафтогазрозробка» отримало в обласному департаменті захисту довкілля.
«Це був останній дозвільний документ. Якщо фірма не має цього документа, вони не можуть працювати. Цей документ суд скасував», — пояснила юристка.
Тетяна Магерко, активістка із селища Бабаї, яке межує із Жихором, розповіла, що 2021 року жителі п’яти громад Харківщини (Височанської, Хорошівської, Безлюдівської, Мереф’янської та Південної) вирішили створити рекреаційний ландшафтний парк. Активісти зібрали понад 100 тисяч гривень і виготовили проєкт парку, який мав охопити територію понад шість тисяч гектарів.
«Нам шкода втратити цю природну красу. Коли ми почали цікавитися саме цією місцевістю, де планувався видобуток газу, звернули увагу на те, що там ростуть і рідкісні рослини, на те, скільки тварин там мешкає», — сказала Тетяна Магерко.
За її словами, експерти з Каразінського університету підтвердили, що територію, на якій планують видобувати газ, можна віднести до природно-заповідного фонду.
«Ця територія входить у зону Смарагдової мережі, через яку відбувається переліт птахів. Це місця, у яких відбувається гніздування диких птахів. Також там навіть нещодавно помітили косуль. Там проживають фазани, перепілки та зайці, тобто дикі тварини, з якими ми не стикаємося щодня. Було розроблено проєкт парку на підставі цих проведених досліджень», — підсумувала активістка Тетяна Магерко.
На ситуацію у Жихорі 31 березня відреагував мер Харкова Ігор Терехов. За його словами, Харківська міська рада отримала повідомлення про плани газовидобування на цій території. Мер висловив мешканцям свою підтримку.
«Ми вже проходили це раніше. Тоді через порушення процедур процес зупинили рішенням суду. Сьогодні історія повторюється: компанія вкотре намагається розпочати видобування газу», — зазначив він.
За його словами, нині міська влада, депутати й департамент ЖКГ аналізують ситуацію.
На офіційному сайті холдингу ДТЕК оприлюднено інформацію, що компанія «Нафтогазрозробка» веде геологорозвідувальні роботи на новій ділянці — Хорошівській площі в Харківській області. Ресурси Хорошівської площі у компанії оцінюють у 1,64 мільярда кубічних метрів природного газу.
У Харкові після атаки російськими «шахедами» почали відновлення металообробного та фарбувального підприємства Grafix. На територію, де працювало декілька підприємств, уранці другого квітня прилетіло понад 10 російських безпілотників. Про це в етері Радіо «Накипіло» розповів засновник зруйнованого підприємства Сергій Пилипів. «Нині наша команда з ранку до вечора активно розбирає завали. Ми досі розбираємо. Це великий завод — у нас там декілька підприємств було. На цю територію понад 10 “шахедів” прилетіло. До […]