Здавалося б, подкасти пройшли свій пік популярності, проте в нашому медійному сегменті все тільки починається. Українські радіо та видання пропонують слухачам матеріал у аудіо-форматі, адже це зручно і не потребує такого залучення, як відео. Серед найбільш плідних творців та платформ, що пропонують подкасти українською, можна виділити Радіо «Накипіло», Radio Skovoroda, Urban Space Radio, Радіо Аристократи, Радіо НВ, видання The Ukrainians, The Village Україна, Vertigo, Куншт та інші.
У 2023 році спостерігаємо особливий попит на подкасти українською, а також ті проєкти, які мають стосунок до нашої самобутності, мови, культури, історії. Читайте про найцікавіші нішеві подкасти у нашій статті.
Подкасти українською про Харків
Radio Nakypilo – це медіа про Харків, Харківщину, про Людей. Тож для початку ми зібрали подкасти, які стосуються нашого і вашого міста та життя в ньому у реаліях війни. Розповідаємо про подкасти, що виходять на нашій платформі, а також про програми колег.
Харківські історії – подкаст журналіста Філіпа Диканя про минуле, теперішнє та майбутнє міста. Слухаючи подкаст, ви дізнаєтеся про давні поселення на місці сучасного міста, археологів і дослідників регіону, архітектурні пам’ятки, підземелля, харківських митців і культурних діячів, революційні рухи і настрої в місті в різні періоди. Пізнайте українське місто-фортецю глибше з «Харківськими історіями».
Голоси нашого міста – розмови з харків’янами, які пришвидшують перемогу України – військовими, волонтерами, активістами, політиками. Тут ви краще зрозумієте настрої міста в перші дні вторгнення і зараз, дізнаєтеся історії активістів і людей різних професій.
Герої Харкова – подкаст від Тетяни Федоркової та Володимира Носкова про роботу тих, хто забезпечує життя міста під час війни. Випуски присвячені діяльності комунальних працівників, медиків, рятувальників, а також волонтерів, митців та культурних діячів.
Воєнний Харків – програма Тетяни Федоркової та Ксенії Чешко, присвячена районам Харкова, які постраждали під час війни. Слухачі дізнаються, через що доводилося проходити харків’янам через російське вторгнення. Історії розповідають очевидці подій, місцеві жителі, учасники бойових дій.
Культурний подкаст – подкаст про волонтерів Харкова та всі сторони активізму, а також про джерела натхнення, комунікацію, відчуття дому та єднання, розвиток різних сфер у сучасних умовах (театру, музики, фестивалів, фотографії, шкільної освіти, економіки). На нашому сайті ви знайдете більше 50 випусків подкасту і ми продовжуємо працювати над новими епізодами.
Толкова розмова – подкаст Наталі Курлюкової про сучасні проблеми Харкова. Гості програми – це люди, від яких залежать важливі рішення в межах міста, регіону, країни. Серед них міський голова Харкова Ігор Терехов та кінорежисер Олег Сенцов.
Пошрамований — подкаст про Харків від команди Суспільного. Кожен випуск – це спеціальний репортаж про місто початку повномасштабної війни, хроніка подій і шрамів Харкова.
Gwara Talkz – подкаст від команди Gwara Media. У випусках автори та гості обговорюють найрізноманітніші теми, що стосуються сучасного Харкова та України – нові реалії економіки, мистецтва, освіти, культури, урбаністики тощо. Зараз команда працює над третім сезоном подкасту.
Дефіляда: Харків – другий сезон проєкту «Дефіляда». Подкаст зацікавить слухачів, які прагнуть дізнатися більше про харківських літераторів та літераторок, письменників, митців; та зрештою буде цікавим всім, хто захоплюється історіями чи Creative Writing. Кожна серія подкасту стилізована під доцільний літературний жанр. Авторки проєкту – Катерина Кіщинська, Юлія Мурашова, Катерина Андрійчук, а також учасники спільноти Teenside Костянтин Шахман та Олена Шамріна. Інформація подана як переплетення біографічних фактів і псевдодокументальних міських легенд та містифікацій. Буде цікаво! До речі, перший сезон подкасту присвячений Києву.
Подкаст Харків – подкаст українською від харків’ян, які «з самого початку війни знаходяться в Харкові і відстежують події, пов’язані з російським військовим вторгненням». Автори і ведучі проєкту – IT-фахівець і психолог Олександр Кулешов та культуролог Віталій Ковальчук. Це розмови не лише про реалії Харкова, але й на більш загальні теми, як от субкультури, СРСР, мовне питання, літературу. Хоч на каналі не так багато переглядів, проте до випусків автори підходять з усією відповідальністю.
Подкасти про війну проти України
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну важко уявити буденність без новин, безперервних роздумів про війну і власне життя. Тематичні подкасти допомагають прийняти теперішню реальність і зрозуміти, що робити далі і як допомогти країні. І як вишенька на торті, вони допомагають не зійти з розуму.
Фронтова поплава – один із перших і, безперечно, найпопулярніших подкастів про війну, що виходили після 24.02.2022. В ефірах керівник фонду «Повернись живим» Тарас Чмут разом із командою відповідають на запитання про війну. Зараз опубліковано більше 130 випусків, кожен з яких слухають десятки тисяч користувачів лише в YouTube.
Особова справа – подкаст Тетяни Федоркової про розслідування наслідків російської агресії, співпрацю з ворогом, пошук зниклих безвісті. Тут все, що не хотілося б знати, проте важливо закарбувати в пам’яті.
Пліч-о-пліч – це історії захисників, які через російську агресію навчилися жити по-новому, ставши на захист країни. Це розповіді про життя ветеранів, реабілітаційні центри, громадські організації, що допомагають захисникам воїнів. Подкаст веде Володимир Носков на Радіо «Накипіло». Подкаст продовжує виходити щочетверга о 12:30 в ефірі нашого радіо.
Вона.Війна – програма про українських захисниць, волонтерок, активісток. Це щирі розмови з жінками, які щодня наближають нашу перемогу. Ми продовжуємо публікувати нові епізоди, щоб познайомити слухачів з неймовірними героїнями.
Publick Talk – подкаст, який навчить вас інформаційної гігієни. Сашко Бринза й Марія Малєвська щосуботи говорять про фейки, ІПсО, пропаганду, конспірологічні теорії, маніпуляції.
Станція «Держпром» – подкаст про воєнний Харків і людей, завдяки яким місто стоїть. Це репортажі з Харкова з Марією Малевською та Олександом Бринзою.
Країна поза країною (2022) – теплі розмови з українцями та українками, яким довелося виїхати за кордон, але які продовжують працювати на репутацію України.
Rebulding– бесіди про відновлення зруйнованого під час та після війни проти України. Думки архітекторів, посадовців, волонтерів, активістів про післявоєнну Україну?
Прийом – проєкт «The Village Україна» про досвід військових, їхні почуття і комунікацію під час повномасштабної війни. Ведучі подкасту – Артем Осипян й Ірина Виговська.
Подкаст на ротації – програма на Радіо Сковорода, у якій ви почуєте розмову пресофіцерки ЗСУ Маргарити Рівчаченко та журналістки Ольги Круглій. Тут підіймають теми, які можуть бути цікавими цивільним: про те, як потрапити у військо, як підготуватися, чи модна обрати діяльність, а також про самореалізацію та роботу пресофіцеркою.
Подкасти українською мовою про психологію
Що ж, це логічне продовження попереднього підрозділу. В умовах війни кожному і кожній з нас важливо дбати про ментальне здоров’я. Ми зібрали подкасти, за допомогою яких ви дізнаєтеся більше у сфері психотерапії та психіатрії. Тут і обговорення явищ, з якими ми зустрічаємося кожного дня, і пояснення проявів психічних розладів, і розмови на межі різних дисциплін (літератури, маркетингу, соціології тощо).
Просто про – важливі розмови Євгена Стрельцова та психотерапевтки Наталії Завгородньої про ментальне здоров’я. Кожен випуск присвячений окремій темі, серед яких психологія тривоги, горювання, перфекціонізму, булінгу тощо. Випуски подкасту записані у 2021 та 2022 роках.
Психотерапевтична п’ятихвилинка – подкаст, у якому психотерапевтка Наталія Завгородня пояснює, що робити в тих складних умовах, які створює війна. Нові випуски продовжують виходити (станом на жовтень 2023 року).
Простими словами – один з найпопулярніших українських подкастів від письменника і журналіста Марка Лівіна та психотерапевта Іллі Полудьонного. У випусках програми автори проговорюють все, що ми так часто ускладнюємо в буденному житті – наші емоції, відчуття, страхи. Вони наводять приклади з власного життя, діляться вправами та порадами. Зараз проєкт має 4 сезони, присвячені відповідно емоційному інтелекту, захисним механізмам психіки, типам особистості та війні. Також завдяки подкасту вийшла книга «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях».
Хтознаяк – проєкт психологині Анни Шийчук, в якому авторка розповідає про емоційний інтелект, людські емоції, конфлікти, почуття, а також розглядає інші теми, які вивчає психологія. Гості програми – колеги Анни Шийчук, які допомагають поглибити кожну тему і розповісти про важливе простими словами. Подкаст виходить на Urban Space Radio та доступне на основних платформах для подкастерів.
(Не)звичайні – дружні розмови людей з незвичайним досвідом і захопленнями. А проте гості програми діляться звичайними подіями з життя, помилками, сумнівами та найрізноманітнішими емоціями. Все для того, щоб дати слухачам зрозуміти: немає ніякого успішного успіху у форматі 24/7 365 днів на рік, і в кожного свій шлях та досвід. Ведучі програми – Надя та Дзвінка. Подкаст записаний у 2020 році.
Організаційна психологія з Герхардом Орбандом – подкаст, у якому Герхард Орбанд всього за 6 хвилин на тиждень (і це максимум) допоможе вам краще почуватися на робочому місці. Ведучий – викладач робочої та організаційної психології з Гамбурга. Кожний епізод – це відповідь на різноманітні питання про стрес та успіх, впевненість на роботі, робочі навантаження, делегування, продуктивність, перфекціонізм, комунікацію, лідерство, управління командою тощо. Німецький акцент та повільне мовлення ведучого лише спрощують розуміння матеріалу.
Людині потрібна людина – подкаст Каті Гайдут., в якому ви почуєте інтерв’ю з митцями, журналістами, психологами, бізнесменами та іншими близькими по духу людьми. Теми випусків – емоції, самопізнання, критичне мислення, психологічна гігієна та індивідуальний досвід кожного героя чи героїні. Подкаст має більше 100 випусків, які продовжують виходити.
Доросла позиція – подкаст блогера Андрія Слапеніна та психотерапевтки Оксани Полонської. Це розмови на важливі теми – про людські стосунки, кохання, дружбу, емоції. Стиль розмов дуже розслаблений і буденний, що створює атмосферу звичайної вечірньої розмови десь на порозі будинку чи прогулянки в парку. Проте досвід психотерапевтичної практики співведучої додає розмовам вагомої цінності. Ще зовсім недавно проєкт мав іншу назву – «Депресивний подкаст» і мав акцент на психологічних темах. «Доросла позиція» охоплює ширший спектр тем – від саморозвитку і керування фінансами до досвіду бойових дій та сприйняття війни. Також в рамках проєкту ви можете послухати живі розмови клієнта і терапевта, записані зі згоди клієнтів.
Noworry – це 7 випусків від платформи психологічної допомоги українцям під час війни. У подкасті ви можете знайти для себе відповіді на питання, що виникають в умовах активних бойових дій: про радість від життя, поведінку дітей у стресових ситуаціях, «негативні» емоції (від апатії до агресії), гнів, проблеми зі сном, почуття несправедливості та про сили жити далі. Мету подкасту автори описують так: «Ми хочемо допомогти українцям, які зараз перебувають у безпеці, впоратися з психологічними проблемами та підняти свій дух».
Перефарбований лис – неймовірно цікаве поєднання літератури і психології від освітянки Валентини Мержиєвської та психологині Марії Діденко. У подкасті ведучі досліджують літературні основи психології та світогляду українців. На основі українських літературних творів авторки обговорюють цілі епохи життя, стосунки чоловіків і жінок, прояви раціо та емоції, інтуїцію, еротизм та безліч інших тем. Гарна нагода заглибитися і в українську літературу, і в психологію. Подкаст має більше 60 випусків і станом на жовтень 2023 року продовжує виходити.
Багатий внутрішній світ – подкаст про розвиток сучасної психології і психотерапії від Євгена Пілецького. Автор подкасту – кандидат філософських наук, психолог, що спеціалізується на методі КПТ. У випусках слухачі дізнаються про важливі психологічні дослідження і популярні псевдонаукові міфи. А теми охоплюють психологічні стани і розлади, соціальну тривогу, фобії, розлади сну і природу сновидінь, вигоряння та інше. Ви точно знайдете те, про що неодноразово шукали інформацію.
Головний подкаст – подкаст, створений науковим медіа «Куншт» на замовлення «Суспільного». У випусках проєкту – психіатр, кандидат медичних наук Андрій Бондарчук розповідає про психічні розлади та пояснює їхні прояви на прикладах клінічних кейсів. Шизофренія, посттравматичний стресовий розлад, біполярний афективний розлад, розлад дефіциту уваги з гіперактивністю, обсесивно-компульсивний розлад, розлади аутичного спектру, деменція та інше. Випуски записані до 24 лютого 2022 року.
Я знаю, як це – подкаст, який буквально створює ефект групової терапії. В епізодах програми герої діляться своїм досвідом, що стосується проявів психічних порушень та розладів. Тут ви також почуєте коментарі фахівців, які допомагають краще зрозуміти кожного героя та людей з подібними проявами. Авторка подкасту – журналістка Іванна Шкромида.
Прийом – проєкт, про який ми згадуємо у цій статті двічі, від видання The Village, у якому ви почуєте розмови з психологом і психотерапевтом Артемом Осипяном, добровольцем ЗСУ. Він розповідає про різницю сприйняття світу військовими і цивільними, стосунки і переживання на фронті, можливі проблеми і ризики. У випусках обговорюють важливі теми, з якими зараз постійно стикаються українці – ПТСР, алкоголь, мотивацію військових, поранення і смерть на полі бою. Все для того, щоб уникнути прірви між військовими та цивільними і полегшити адаптацію ветеранів у суспільстві. Подкаст має 10 випусків.
Подкаст Льоші і Юлі – подкаст, який буде цікавим людям, задіяним у сфері інформаційних технологій (та не тільки їм). У випусках подкасту e-commerce консультант і спікер Льоша та HR консультантка Юля обговорюють ментальне здоров’я, продуктивність, розвиток у сфері IT, особливості роботи під час війни та багато іншого. Зараз є більше 20 епізодів подкасту.
Gap Year – подкаст, що допомагає пізнати себе і розвиватися у бажаному напрямку. Ведучі проєкту – комунікаційниця Ольга Круглій та журналістка Уляна Кашепа. Авторки роздумують про те, що таке щастя, натхнення, особистий бренд, інформаційна гігієна тощо; обговорюють проблеми самоідентифікації і розвитку під час війни; підказують як врешті зрушити з мертвої точки і розвиватися, прислухаючись до своїх бажань. Можливо, багатьом з нас справді потрібен «gap year» – можливість взяти павзу, сповільнитися, прислухатися до себе і почати рух з новими силами.
Подкасти українською про культуру та креатив
Борщ Мікеланджело – справді смачне поєднаннчя тем і сенсів від історика Антона Мудрака та журналіста Павла Шаповалома. Тут обговорюють музику, їжу, створення відеоігор, радянські мозаїки, соціальні проблеми та стереотипи. Як описують самі творці, це «подкаст про історію, медіа, та як пощастить». Серія подкастів записана до 2020 року і містить 14 епізодів.
Kult Podcast – подкаст про культуру від викладачів Могилянки – літературознавиці Тетяни Огаркової та філософа Володимира Єрмоленка. Подкаст охоплює широкий спектр тем і включає розділи «Українська культура», «Мислити в темні часи», «Культові автори», «Культові епохи» та «5 філософських розмов». У 2023 році серії продовжують виходити.
Літмузей про музей – розмови з музейниками та гостями Харківської резиденції «Слово». Ведучі програми — Олена Руда та Олексій Юрченко.
Я – культура — це подкаст про розвиток культурних проєктів у нинішніх умовах. Розмови стосуються проблем, з якими стикаються діячі культури, викликів для сучасного мистецтва, менеджмент і рішення для успішних проєктів. Веде подкаст культурна менеджеркаі тренерка із грантрайтингу Наталя Вальтер-Буйнова.
Поміж – подкаст від Поміж Медіа про культуру під час війни. Ведучі – журналістки Оля Василець і Дінара Халілова – говорять про розвиток українського кіно, музики, літератури, книговидавництва, журналістики в умовах, продиктованих війною проти України.
Україна розумна – подкаст від hromadske, в якому філософ та письменник Володимира Єрмоленка спілкується із соціологами, теологами, істориками, науковцями, щоб сформувати глибше розуміння української ідентичності.
Сноби – подкаст про мистецтво та митців. У розмовах ви також почуєте інформацію про тих митців, яких вкрала у свій наратив росія. А новий сезон подкасту присвячений розмовам з сучасними українськими художниками.
УТ2 – покаст про суспільство, політику, історію та бізнес, а також про події і проєкти, які варті уваги. Спектр тем подкасту величезний, та ми все ж вирішили залишити його у цій категорії. Цікаво, що УТ-2 посів перше місце у свої категорії на премії українських подкастів «Слушно!». А також став третім серед українських подкастів після «DOU» і «Шит ай ноу», набравши 875 голосів.
Creative Digest – подкаст, у якому обговорюють новини зі сфери креативних індустрій: медіа, інновацій, бізнесу. Тут ви дізнаєтеся про професійні можливості для журналістів, блогерів та інших креаторів, про культурні тренди, соціальні ініціативи, нові інсайти, події, книги. Епізод триває максимум 15 хвилин. Є також текстовий варіант епізодів на сайті Creativity.ua. Подкаст записаний до кінця 2021 року.
Культурна робота – подкаст від аналітичного центру Cedos, основною темою якого є умови праці у сфері культури та креативних індустрій. Також розглядаються теми оплати праці, gig economy, самозайнятості, вигоряння. Подкаст виходить за підтримки Українського культурного фонду. Метою проєкту є визначення проблематики умов праці у культурних та креативних індустріях, пошук можливих рішень і популяризація ідеї про гідні умови праці для креаторів.
Антропоцешо – подкаст від «Радіо Поділ» про розумне споживання в сучасному світі. Назва проєкту походить від терміну «антропоцен», що вживається для позначення епохи, в якій людська активність відіграє істотну роль в екосистемі Землі. Автори допомагають визначати антропоцени в новинах, у власній поведінці та в житті.
Подкасти українською мовою про кіно
Подкасти про фільми одночасно схожі і дуже різні. Тож обирайте ведучих, які вам найближчі, і насолоджуйтеся розмовами про кіно.
Апрошотам? – подкаст про кіно від RadioScovoroda. Тут ведуча Юлія Гемберг обговорює проблематику найкращих фільмів з відповідними експертами. І що важливо, автори зазначають, що ці розмови не містять спойлерів. Проєкт вийшов ще у 2020 році, але його досі рекомендують любителі кіно.
Та ти шо? – подкаст не лише про кіно, але й про відео-ігри, комікси та «інші навколо-гіковські цікавинки». Це розмова друзів з жартами, невимушеною атмосферою та подекуди токсік-моментами (насправді ні:). Кожен епізод має таймлайн, що спрощує прослуховування кожної серії. Постійні ведучі подкасту – Максим Морозюк, Григорія Тричук.
Стоп! Знято! – Подкаст від любителів кіно про кіно і не тільки. Автори: Павло Коваленко та Юрій Мурашковський. Деякі епізоди тривають 2 години, тож для любителів фільмів та довгих розмов саме те!
До попкорну з Анною Паленчук – ще один подкаст про світ кіно, що вийшов у 2020 році. Проєкт від “Української правди”. Запрошені гості-співрозмвники подкасту – режисери, актори, продюсери, сценаристи
Скажені пси – подкаст від Радіо НВ. Це серія інтерв’ю з відомих акторами, сценаристами, продюсерами, режисерами. Серед гостей подкасту Олег Сенцов, Наталія Ворожбит, Алан Бадоєв та інші.
Подкасти Vertigo – серія подкастів від медіа «про кіно, серіали, комікси та поп-культуру в цілому». Серед них:
Щотижневик Vertigo – щотижневий подкаст, в якому учасники обговорюють новини кіно. Не обходиться, звичайно, без українських новинок
Vertigo Filmapotting – подкаст від Radio Podil та Vertigo про кіновиробництво в Україні. Ведуча подкасту – Анна Дацюк – веде розмови про український кінопроцес з його безпосередніми учасниками.
Опівнічний сеанс – обговорення культової та сучасної класики кіно. Окрім розмов про самі фільми, учасники обговорюють також і суміжні теми, як от режисерська імпровізація, технічно довершений сценарій, радянський спадок фільмів і мульфільмів тощо. Не обходиться, звичайно, і без польоту думки:)
Рекапери – обговорення серіалів від редакторів Vertigo та редактора The Village Ярослава Друзюка.
Літературні подкасти українською
Читання літературних творів – один з популярних форматів подкасту. Проте далеко не єдиний. Слухайте обговорення популярних книг, роздумуйте про явні і приховані сенси разом з авторами та гостями кожного епізоду, знаходьте відповіді на питання, що зависли у повітрі.
Непрочитане – читання творів українських класиків та наших сучасників. Зараз в аудіоформаті доступні «Депеш Мод» Сергія Жадана, «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію» Майка Йогансена, «Повість про санаторійну зону» Миколи Хвильового, «Синдром листопаду» Вікторії Амеліни. Також є випуски з обговоренням книг та записані розмови з митцями. Все задля того, щоб слухачі заглибилися в світ української літератури та відійшли від російських наративів.
До всіх своїх – подкаст-проєкт від “Мистецького фестивалю “Ї” та Українського інституту книги. Команда проєкту мандрує містами України, щоб записати розмови з сучасними письменниками про «все літературно важливе». Окрім «Літературних балачок» ви можете подивитися відео «Будні митця» – це прогулянки рідними містами митців, записи у домівках і важливих місцях для кожного з них. Записаний проєкт у 2020 році.
Ранкова доза – ранковий подкаст від «Української правди» та Українського інституту книги з лозунгом «Якщо ви втомилися слухати новини, то пора слухати книжки». Це представлення і читання уривків з книг українських та закордонних авторів. Такий формат – хороший початок ранку, тож він сподобався слухачам. І в 2023 році після перерви вийшов новий сезон «Ранкової дози».
Перефарбований лис – подкаст, який ми вже згадували у розділі про психологію. Але порадимо ще раз тут. Авторки обговорили вже більше 50 літературних творів. Це допоможе вам і глибше зрозуміти власну ідентичність, і згадати шкільних авторів, і знайти для себе нові улюблені українські постаті та книги.
Станція 451 (2021) – подкаст від The Village Україна, що виходить за підтримки Zagoriy Foundation. Тут ви почуєте цікаві і небанальні історії про авторів, епохи та розвиток української літератури. У другому сезоні ви почуєте перші тексти Хвильового, Багряного, листи Стефаника та навіть алкохоку Юрка Позаяка. Це важливі розмови про історію, філософію та психологію української літератури, і це надзвичайно важливо!
Взяла і прочитала (2020) – подкаст від Радіо Поділ, в якому культурна менеджерка, бристка та активна читачка Богдана Неборак обирає близькі для себе та суспільства теми та розкриває їх через літературу. Авторка говорить про насильство, конформізм, мову ненависті, правду і відшукує відповіді в літературних творах.
Лабораторія нонфікшн – ще один подкаст, у якому важливі теми подаються на основі книжок, цього разу через нонфікшн. Ведучий першого сезону – Олександр Панасюк, другого і третього — Валерій Калниш. Разом з гостями ведучий обговорює книги видавництва «Лабораторія» та проблематику, яку піднімає той чи той твір. Тут не лише література, але й медицина, історія, нейронаука, когнітивістика, психологія. І завдяки запрошеним гостям стає ще більш цікаво.
Слова невинні (2020) – подкаст від Radio Skovoroda, у якому Вікторія Лавриненко говорить сучасними українськими авторами. Тут спогади, теплі розмови, літературно-винні рекомендації та цікаві дискусії на мистецькі та особисті теми.
Neolit – інформативні та веселі розмови про сучасну літературу в доступній манері від мистецького онлайн видання Cedra. Тут обговорюють літературні тренди, незвичні жанри, майбутнє літератури. Також у Cedra є чудові аудіальні спецпроєкти, особливо для тих. Хто любить слухати художні історії:
Вона прочитала жахіття – серія аудіозаписів горрор-історій від світових майстрів жаху, записані до Хеловіну 2022 року.
Вона прочитала Різдво – аудіозаписи шести різдвяних історій, які повертають віру в добро і різдвяне диво. Спецпроєкт записаний до Різдва 2023 року.
Акустика тіней – авторський літературний подкаст Іванни Шкромиди про життя і творчість видатних представників світової літератури. Кожна серія подкасту присвячена окремому автору. Додає особливості легкий музичний акомпанемент, який підходить кожній вибраній авторкою особистості – це звучить трек-лист від музичного редактора проєкту Володимира Гуцула.
Кохання з другого погляду – чудова назва для подкасту, в якому український письменник Мирослав Лаюк перечитує та перевідкриває для слухачів класичні твори, більшість з яких ви зустрічали у шкільній програмі. Кожен епізод триває близько 15 хвилин і вчить краще розуміти твори, віднаходити особливі фрагменти, читати між рядків. А в переплетені з цікавими фактами про твори і авторів це справді захопливо.
Літературно (не) залежні – проєкт від Радіо Сковороди та молодіжного медіа-проєкту Terytoriya. Всього 6 епізодів охоплюють 30 книг за 30 років незалежності України. Авторка подкасту Надія Дризицька розповідає про сюжети та їх авторів, починаючи з 1991 року та завершуючи поглядом в майбутнє. Та крім того обговорює важливі історичні фрагменти Незалежності.
Подкасти про гумор
Ви точно помітили особливе місце гумору під час війни. Якщо хочеться дізнатися більше і зрозуміти глибше, це можна зробити в аудіо-форматі.
Сміх та гріх – це бесіди з коміками з різних регіонів України про їхню діяльність, зміни у житті та творчості, натхнення, а також cancel-культуру, яка набирає обертів через нові реалії та нове ставлення до гумору. Про що можна і не варто жартувати? Як допомагає не збожеволіти чорний гумор? Яка взагалі роль гумору під час війни? Слухайте у подкасті «Сміх та гріх» від Радіо «Накипіло».
Відкритий мікрофон – подкаст про культуру сміху від редакторів Vertigo та The Village Україна Юри Поворозника і Ярослава Друзюка. У подкасті говорять про українську та світову комедію, успішні стендапи та просто хороші жарти.
Подкасти про музику
Музичне Бубубу (2023) – програма Олександра Сердюка на Радіо «Накипіло». Це глибокі розмови з музикантами про музику, творчість, проєкти і особисте життя.
Вінілові історії (2023) – стильні і захопливі розмови про культових музикантів та цілі музичні епохи, а також безпосереднє прослуховування неймовірних композицій! Автор – Роман Даніленков.
В’Ю – (січень, 2022) неформатний українськомовний подкаст про реп. Розмови Сергія Юсипюка та Vendy Shmara з музикантами, журналістами, продюсерами та іншими запрошеними гостями.
Мова джазу з Михайлом Балогом (2018) – грунтовні дослідження джазу від українського саксофоніста Михайла Балога на Radio Skovoroda. У кожному епізоді автор знайомит слухачів з новими джазовими музикантами та музикантками, а в етері, звичайно, звучить джаз. До речі, в описі кожної серії ви знайдете треклист відтворених композицій.
Музика розкаже – (2022) подкаст про музику і танці різних народів, які живуть поруч з українцями – горюнів, румунів, ромів, євреїв, албанців, гагаузів, болгарів, кримських татар, греків Надазов’я.
Музика з історіями (2023) – подкаст-екскурс у світ знакової західної музики 1960х-1980х, від радіо The Ukrainians. Ведучий програми – історик Ярослав Грицак – розповідає про музику, яка надихала людей у часи турбулентності. Зараз опубліковано 46 епізодів і це справжня знахідка не лише для любителів музики, але й для кожного, хто прагне осмислити сьогодення.
Ріж вірьовку (2023) –подкаст про українську традиційну музику з атмосферою неформальних розмов на кухні. Запрошені учасники традиційної музичної спільноти розповідають про знайомство з жанром, мотивацію, резонансні проєкти, стереотипи і упередження, проблеми та мрії.
The Claquers (2020) – подкаст про сучасну класичну музику. Це захоплюючі історії музикантів, дослідження музики з улюблених фільмах та поштовх до формування більш свідомого сприйняття класики, а також концертного і театрального життя в Україні.
Бадум Ц – молодий подкаст музикантів Ілька Боготюка і Юрка Коренюка про музику, досвід, музичні інструменти і найрізноманітніший стаф, який стане в пригоді музиканту.
Подкасти про історію
Вулиця Степана Бандери (2023) – подкаст про українську історію та українську ідентичність. Про людей, які боролися за незалежну Україну, культуру та мову.
Без оголошення війни – подкаст-рефлексія від історика Олександра Аврамчука та журналіста Іллі Кабачинського. Перші епізоди почали виходити через місяць після початку повномасштабного вторгнення. Автори подкасту спілкуються про події минулого, які допомагають краще зрозуміти теперішнє.
Наші 30. Жива історія – подкаст Суспільного про дев’яності роки, коли Україна остаточно виборола незалежність. Його створили для людей, які не застали цей період, аби вони усвідомили, якою Україна була раніше та чого вартувало відновлення незалежності їхнім батькам. Тут і Чорнобильська трагедія, війна в Афганістані, повернення татар до рідного Криму після депортації та багато іншого.
ПостГрушевський (2023) – подкаст від історичного проєкту LEGIO. В епізодах програми Євгеній Шатілов та Павло Корцуб разом з гостями обговорюють події минулого, які відчутно впливають на наше теперішнє. Теми випусків дуже різні: від опису життя київських студентів у 19 столітті до обговорення ролі артилерії в російсько-українській війні.
Ярослав Грицак. Відповідь про війну – подкаст, що дає відповіді на поширені запитання про війну та сьогодення. Автор у відомий український історик під час війни випустив новий подкаст, у якому заспокоює та допомагає прийти до тями. У ньому він відповідає на найчастіші питання про війну. Чому виникають війни? Чи існує чесна війна? Чи реальна загроза Третьої Світової?
Це було вже – ще один подкаст про звʼязки минулого і сучасного. В епізодах обговорюють злочини КДБ, подачу історії України у підручниках, створення російської імперії. Це складні теми, від яких залежить наше майбутнє.
Як ми вижили – проєкт, що відкриває для слухачів історію масових депортацій із Західної України у 1944-1953 роках. Історії людей, яких позбавляли всього і вивозили далеко від дому у товарних вагонах. Важливі розмови з тими, хто пережив депортацію, холод та голод і врешті зуміли повернутися на рідну землю.
Ліки від амнезії – подкаст від Радіо Культура, який відкриває 30 визначальних подій нашої історії. Вахтанг Кіпіані розповідає про заборони української мови у різні часи, УПА, радянський режим, дисидентів, українську гельсінську групу, проголошення Незалежності України та інші визначні події і явища.
Подкасти про технології
DOU – подкаст про все, що відбувається у сфері IT, вплив розвитку інформаційних технологій на людей і світ. Це інформативні бесіди про проблеми сучасні проблеми ІТ, нові виклики і можливості, професії, заробіток, сервіси, мови програмування. Словом, справді про все, що хвилює айтівців.
Де ти там робиш? – подкаст про роботу фрілансерів, розвиток сучасних технологій, нові професії та проєкти. Подкаст створений за сприяння Промприладу Реновація у партнерстві з Urban Space Radio та Making Cents International у рамках програми “Мріємо та діємо”.
Відверто про IT – програма про тих, хто вдосконалює світ інформаційних технологій в Україні. Серед гостей – СЕО компаній, tech-стартапів, керівники компаній різних масштабів.
Ринок вирішить? (2023) – подкаст про сучасні міста, а також проблеми міського життя і комфорту. Тут ви почуєте розмови про громадський транспорт, торгові центри та сквери, соціальне житло. Ринок вирішить? – український подкаст про урбаністику.
Проєкт Інтелект – подкаст про можливості штучного інтелекту: особливості створення, використання у війні, загрози і можливості. Ведучі програми – журналіст Андрій Бродецький і розробник ШІ Олександр Гончар.
Наукові подкасти
Теорія неймовірності(2022) – подкаст, у якому майстер українських трилерів Макс Кідрук розвінчує поширені стереотипи і міфи. Тут і про падіння метеоритів, і про підвищення рівня води в океані, і про вакцинацію… Та ще багато цікавого.
Буде тобі наука(2023) – це більше 200 епізодів про наукові відкриття та технологічні прориви, а також пов’язані з ними виклики, які гостро сприймає суспільство. Подкаст охоплює питання фізіології, медицини, фізики, хімії, психології, культури. Формат випусків – начитка інформації.
Температура — нормальна! (2023) – подкаст про здоров’я. З нього ви дізнаєтеся більше про нашу фізіологію, психологічні стани, харчування, сон, інфекції, бактерії та поширені хвороби, а також навчитеся ставитися до свого самопочуття уважніше.
Юридичні подкасти
Про юридичне простою мовою – програма Радіо «Накипіло» разом з адвокатським об’єднанням Донець і Партнери. Тут обговорюють урядові рішення, цікаві кейси, останні юридичні події, за якими важливо спостерігати українцям.
Судкаст – це подкаст про суди, законопроєкти, судові реформи. Авторки програми – активістки Наталя Соколенко та Галина Чижик.
Маніяк поміж нами – репортаж Дмитра Фіоніка, озвучений в авторському подкасті Данили Хомутовського про розслідування серійних вбивств. Подкаст вийшов ще у 2018 році і окрім аудіоверсії має також текстові варіанти.
Не та людина – подкаст в жанрі true crime про незаконно засуджених людей за злочини, яких насправді не скоювали. Проєкт створений за підтримки Українського культурного фонду у партнерстві з The Ukrainians Media та FILM.UA Group. Авторки проєкту – Олеся Лук’яненко і Анастасія Рахманіна. Подкаст має 6 епізодів і розкриває багато недоліків системи розслідування та правосуддя.
Подкаст-розмови
Хороший Поганий Злий Подкаст — найкращий лайфстайл подкаст 2022 року за версією головної аудіопремії України «Слушно» від MEGOGO Audio. Ведуть подкаст багатьом відомі Костя Трембовецький та Михайло Рудь. Вони починали свої розмови з фільмів та серіалів, але з часом перелік тем став значно ширшим, у випусках почали з’являтися гості, а в коментарях цілий шквал емоцій. Також у рамках подкасту хлопці закривали чималі збори на ЗСУ. Випуски також доступні у форматі відео.
Та й таке –розмови ведучих Джека і Вероніки на найрізноманітніші теми. Слухайте лампові бесіди про дружбу, емоції, фінансову грамотність, прийняття свого тіла, стоїцизм… ну, справді про все. А ще все це приправлено жартами, філософсько-ліричними відступами і цікавими рекомендаціями.
Шит ай ноу Лайв – бесіди Кріс Косик і Діми Малєєва. Цікаве, творче і небанальне розкриття тем, які часто обговорюють друзі за чаєм чи вином. Подкаст сподобався українським слухачам і збирає велику кількість схвальних відгуків, тож завжди виходить жваве обговорення тем і в коментарях випусків.
Наразі без назви — складні питання та неочевидні відповіді від літературознавиці Анастасії Євдокимової і журналістки Богдани Неборак. Йдеться переважно про українську культуру, мову, літературу, самоідентифікацію. Крім того, авторки читають поезію та прозу українських письменників, шукаючи підказки для обраних тем.
Цей список можна продовжувати. І ми це регулярно робитимемо, коли на думці з’являтимуться нові подкасти. А поки що обирайте тему, яка цікавить, заварюйте чай або збирайтеся на прогулянку і вмикайте улюблений подкаст.
3 січня 1919 року під час російсько-української війни червоноармійці окупували Харків. Згодом місто проголосять столицею, а потім і взагалі поширять у своїй пропаганді наратив про те, що Харків — перша столиця України. Пояснюємо, чому це не так. Говорити, що Харків — перша столиця — це те ж саме, що казати буцімто Україну придумав Ленін. Почати варто з того, що таки першою столицею більшовиків в Україні був Бєлгород, чи то Білгород, […]