Головні фахівці правоохоронних та антикорупційних органів отримують удвічі вищі зарплати, ніж службовці на аналогічних посадах в інших центральних відомствах. У регіонах зарплати взагалі нижчі вчетверо.
До такого висновку дійшли журналісти Texty.org.ua, проаналізувавши понад 60 тисяч декларацій головних фахівців державних органів української влади.
За даними журналістів, більшість головних фахівців на держслужбі отримує 15 000–25 000 гривень на місяць.
Зокрема, найвищі середні зарплати зафіксовано в таких органах:
- Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг — 73 973 грн/міс.;
- Державне бюро розслідувань — 62 692 грн/міс.;
- Національна поліція — 51 116 грн/міс.;
- Національне антикорупційне бюро — 50 692 грн/міс.;
- Міністерство внутрішніх справ — 48 760 грн/міс.;
У цих органах діють власні системи нарахування оплати праці, що дають змогу встановлювати зарплати.
У регіонах головні фахівці отримують вчетверо менше. Наприклад, у Ніжинській райдержадміністрації Чернігівської області середня зарплата головного фахівця становить майже 9 000 грн/міс., у Черкаській РДА — 12 000 грн/міс.
Рівень доходів держслужбовців помітно відрізняється навіть між центральними органами виконавчої влади. Наприклад, головний фахівець у Міністерстві освіти та науки отримує понад трохи 23 000 грн, а в Міністерстві фінансів — понад 36 000 грн.
Також зарплати можуть суттєво різнитися навіть у межах одного відомства. Наприклад, у Міністерстві юстиції деякі головні фахівці отримують до 30 000 грн, а інші — 65 000 грн.
Автори дослідження пояснюють, що на різницю в оплаті праці впливають кілька факторів:
- система грейдів (класифікація посад за складністю, територією, функціоналом);
- автономія окремих органів у формуванні фонду оплати праці;
- непрозорість у нарахуванні доплат і премій.
На думку експерта з реформи адмінпослуг Олександра Саєнка, державна система оплати праці не тільки нерівна, але й керується вручну. Часто премії й доплати залежать від особистих рішень керівників, а не об’єктивних критеріїв.
«Ключова проблема — не тільки низькі зарплати, але й хаос у системі. Це порушує принцип справедливості та демотивує службовців», — сказав Саєнко.
Наслідком такої політики стала втрата привабливості державної служби для кваліфікованих кадрів. Станом на кінець 2024 року понад 16 % посад на держслужбі залишаються вакантними, свідчать дані Національного агентства з питань державної служби.
Партнерський матеріал Texty.org.ua
Фото: Pexels