play_arrow

Психотерапевтична п'ятихвилинка

Критичне мислення

micНаталія Завгородня today12.10.2023 37

Тло
  • cover play_arrow

    Критичне мислення Наталія Завгородня


Сьогодні ми стикаємося з нескінченними потоками інформації: новинами, соціальними мережами, книжками, подкастами, курсами…

Розбиратися в інформації, дивитися на ситуацію з різних боків, зважувати за і проти — без цього не обійтися. В іншому разі нас чекають такі самі нескінченні хвилі тривожності й невпевненості. Протиставити цьому ми можемо насамперед критичне мислення.

Критичне мислення — це здатність аналізувати й оцінювати інформацію, спираючись на логіку та розум. Це означає, що, замість того щоби приймати будь-які факти й основані на них тривожні думки на віру, ми можемо ставити до них запитання та аналізувати їх. Усе це потрібно для того, щоб: ухвалювати найкращі рішення та не пливти за течією, довіряючи чужій думці; навчитися перевіряти факти й обґрунтовувати свої твердження; глобально протистояти пропаганді та маніпуляціям.

Компонентами, що разом формують здатність критично мислити, є такі:

– уміння структурувати інформацію, що надходить, щоб потім із цього сформувати власну думку;

– навичка оцінювання достовірності й обґрунтованості цієї інформації;

– здатність ухвалювати нестандартні рішення, постійно вчитися нового;

– уміння розпізнавати маніпуляції та не піддаватися їм;

– здатність обстоювати свою думку, але в разі, якщо опонент навів незаперечні докази та факти, уміння її переглянути;

– відсутність упередженості під час розгляду важливих завдань.

Критичне мислення починає активно формуватися вже у віці 3–5 років, коли дитина, вивчаючи й досліджуючи світ, ставить тисячі запитань дорослим. Американська психологиня Даяна Галперн у книжці «Психологія критичного мислення» говорить про навички, які допоможуть вплинути на розвиток критичного мислення в будь-якому віці. Серед іншого вона виділяє такі:

– безперервне навчання. Критичне мислення — це подорож завдовжки в життя. Постійне навчання — це основа інтелектуального зростання. Багато читайте з різних дисциплін, беріть участь у курсах чи семінарах, які сприяють критичному мисленню, і шукайте складні інтелектуальні теми;

– участь у дискусіях, що формують роздуми. Участь у вдумливих дискусіях з іншими — чудовий спосіб удосконалити навички критичного мислення. Оточіть себе інтелектуально стимулювальними людьми, беріть участь у дебатах й активно вислуховуйте різні позиції. Участь у конструктивних бесідах не тільки розширює ваші знання, але й кидає виклик вашим наявним переконанням, сприяючи розвитку критичного мислення;

– розвиток цікавості. Критичне мислення починається із цікавості. Такої, як у дітей. Розвивайте справжню спрагу знань, ставлячи запитання, досліджуючи різні позиції та шукаючи відповіді за межами поверхового рівня та стереотипів.

А ще — у пригоді стануть настільні ігри, особливо шахи, і читання детективів.

Ця програма виходить за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Її зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Психотерапевтична п'ятихвилинка

0%