Порушення прав ув’язнених і засуджених у Харкові Володимир Носков
Переповнені камери, порушення права на приватність, бруд, недотримання права на охорону здоров’я та меддопомогу — такі порушення в Харківському слідчому ізоляторі виявили в серпні монітори від омбудсмана з прав людини. Як розповів журналістам уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, співробітники секретаріату омбудсмана перевірили Харківський слідчий ізолятор та Олексіївську виправну колонію № 25.
Під час перевірки в СІЗО перебував 1 521 ув’язнений і засуджений. У результаті перевірки встановили порушення. Зокрема, моніторингова група Національного превентивного механізму зафіксувала недотримання вимог Закону «Про попереднє ув’язнення», оскільки в СІЗО розмістили в одних приміщеннях і тих, хто перебуває під вартою, і засуджених. Крім того, монітори виявили, що в спальних приміщеннях ліжка стоять упритул одне до одного.
Дмитро Лубінець зазначив, що під час конфіденційного спілкування з групою НПМ більшість ув’язнених і засуджених розповіли, що адміністрація установи взагалі не приймає посилок. В інформаційному повідомленні Офісу омбудсмана йдеться: «Для усунення вказаних порушень і запобігання їм надалі вживуть усіх заходів, передбачених законодавством».
Тим часом в Олексіївській виправній колонії № 25 середнього рівня безпеки представники омбудсмана виявили таку ситуацію: у деяких спальнях затісно — не забезпечено норми площі з розрахунку на одного засудженого. Ба більше, у дисциплінарному ізоляторі перевірка зафіксувала закриті на замок відкидні ліжка, що є одним із незаконних методів покарання, який полягає в тому, що засуджений не може протягом дня сісти або лягти на ліжко.
«Також виявили порушення прав засуджених на працю і захист від експлуатації та на контакти із зовнішнім світом, оскільки як належить не забезпечено змоги надсилати електронні звернення», — розповіли в Офісі омбудсмана.
За інформацією секретаріату, у колонії відразу усунули порушення.
Натомість правозахисники, що відстежують дотримання прав засуджених в установах виконання покарань, не дивуються з оприлюднених фактів порушень: є виправні колонії, де чоловіки й жінки працюють у цехах колонії понаднормовий робочий день за малі гроші. Відомі факти того, як засудженим на довічне ув’язнення забороняють сідати на власне ліжко в тісній одномісній камері.
Про дотримання прав обвинувачених у СІЗО та засуджених, що відбувають покарання у виправних установах Харківщини, поговорили з виконавчим директором ГО «Україна без тортур» Костянтином Автуховим.
Також у подкасті «Накипіло вранці» координатор програм Харківської правової групи Андрій Діденко розповів, що у 18 установах виконання покарань України засуджені протягом півтора року жодного разу не зверталися до омбудсмана, а у 12 закладах — жодного звернення в закритому вигляді не тільки на ім’я уповноваженого Верховної Ради з прав людини, але й до прокуратури чи правозахисників. Фахівець ХПГ припускає: це не через те, що засудженим нема на що скаржитися, а тому, що вони бояться помсти з боку адміністрації колонії.