Тексти

У Харкові презентували «Кінець однієї леґенди» — збірку есеїв Шевельова

today20.04.2025 о 07:11 12

Тло

У Харкові презентували збірку публіцистики Юрія Шевельова «Кінець однієї легенди», яку упорядкував літературний критик Євгеній Стасіневич.

З цієї книги починається нова серія видавництва «Віхола», що називається «Недочитані тексти». Стасіневич пояснив, чому серію вирішили розпочати з харківця Юрія Шевельова:

«То зухвало, але серії потрібен двигун. Серію потрібно яскраво заявляти: ефектно й ефективно. І тут, звісно, Шевельов одразу був у моїй голові, бо він звідти нікуди й не дівається. Я розумію всі ці виклики, які стоять переді мною як упорядником після того, як серія запускається з такої величини як Юрій Шевельов. Ну що ж, тим цікавіше працювати далі. Харківський початок київської серії», — сказав Євген Стасіневич.

Книжку презентували у квартирі Юрія Шевельова у день пам’яті письменника. Перша ж презентація була у Києві у день народження письменника. Євгеній Стасіневич розповів, чи відрізнялись презентації у Києві та Харкові:

«Чесно скажу, навіть не порівнював внутрішньо, бо якісь місяці пролягли між цими точками. Але презентація у Києві це був початок розгону: видали, презентували. А у Харкові це все-таки як той пазл, що стає на місце, що так воно і мало бути, коли я собі це задумував: де я це буду реалізовувати, де я це з часом покажу? То, звісно, у квартирі Шевельова. Тобто воно як вища логіка, яка нарешті виповнюється, що — ось», — зазначив Євген Стасіневич.

Найраніший текст Шевельова, що увійшов до збірки, це текст написаний в окупованому Харкові у 40-х роках, за ним і названо збірку «Кінець однієї легенди». У тексті йдеться про Шевченка та Добролюбова.

Наразі продано кілька тисяч накладу збірки. Євген Стасіневич поділився подробицями того, як добирав тексти:

«Я добирав не за принципом найкращості, навіть не за принципом репрезентативності, а за принципом: це мають бути ті тексти, які сьогодні нас якнайкраще нас стригерять. Стригерять інтелектуально, соціально-критично, культурно. Це ті подразники, які мають нас запустити, допомогти дорозплющити культурні оченята. Тому там є вже речі хрестоматійні, наприклад, «Москва, Маросєйка», а є речі такі, як, наприклад, про назву «Україна». Це єдина мовознавча стаття в цій книжці», — розповів Євген Стасіневич.

Як доєднатися до спільноти «Накипіло»

Попередня публікація

Тексти

Фольктроніка на Таймс-сквер: співачка Юлія Юріна представила новий альбом

Українська виконавиця Юлія Юріна презентувала новий альбом «Краля», про який розповіла у прямому етері Радіо «Накипіло».  До альбому, який створювали близько пів року, увійшли дев’ять треків у жанрі фольктроніки. Співачка переосмислює українські традиційні пісні та додає їм сучасного звучання. «Спеціальної концепції альбому я не робила, просто дібрала багато пісень, які я співала ще з часів студентства у фольклорному ансамблі «Кралиця». Звідки, до речі, й походить назва альбому «Краля». Це моя […]

today19.04.2025 11

0%