Цікаве

Як постало гасло «Слава Україні!»

today07.03.2023 327

Тло

З цим гаслом на устах українці жили і боролися проти російської агресії вже понад два століття. За нього вмирали і, на жаль, вмирають і досі. Розповідаємо про те, кому належить вислів «Слава Україні» і де вперше він почав використовуватися.

Як зазначає історик Юрій Юзич, гасло народилося у Харкові, загриміло на всю Україну з Києва, збереглося завдяки зусиллям галичан і волинян у Львові та Рівному.

Тобто вперше гасло «Слава Україні!» з відповіддю «По всій землі слава!»використовувалось ще в середовищі харківської української студентської громади у кінці XIX століття.

Саме ці студенти з Харкова і стали в 1900 році засновниками першої політичної партії на Наддніпрянщині — Революційної української партії. Перше відоме згадування гасла пов’язане саме із цим середовищем.

У 1917 році в Києві розгорнулась Українська революція. На мітингах у різних регіонах на гасло «Хай живе автономія України!» відповідали «Слава! Слава Україні!».

Чорні козаки УНР віталися «Слава Україні!» — «Козакам Слава!». Представники самопроголошеної республіки на території сучасної Черкаської області, так звані «холодноярівці», казали «Слава Україні!» — «Україні Слава!». У 1920 році вітання «Слава Україні!» також було офіційно затверджено в Армії УНР.

Гасло «Слава Україні, героям слава»!

Вислів і відповідь «Слава Україні» — «Героям слава» вигадали у «Легії українських націоналістів» вже у другій половині ХХ століття. Згодом гасло почали використовувати в ОУН — його офіційно затвердили у 1941 році, однак совєцька влада заборонила його використовувати, намагаючись придушити повстанський рух в Україні.

З часів боротьби за незалежність України 1989—1991 років гасло стає популярним серед студентства, творчої та культурної інтелігенції. Під час Революції на граніті гасло стає одним з основних привітань її учасників.

За час Незалежності набуло популярності по всій Україні з часів Помаранчевої революції, Революції Гідності, а згодом і під час проведення АТО на Донбасі.

Під час російської збройної агресії проти України гасло отримало поширення в українському війську. 5 лютого 2018 Уряд України вніс на розгляд Верховної Ради законопроєкт № 7549, яким запропонував встановити гасло «Слава Україні! — Героям слава!» як офіційне вітання для військових ЗСУ.

За ці слова російські агресори вбивають нас і досі. Відео з українським Героєм, останні слова якого були «Слава Україні», — прямий доказ того, як окупанти нищать нас за наші незламність і волю до свободи.

Тому нехай гримить, нехай шириться і далі: «Слава Україні! Героям слава! Слава нації! Смерть ворогам!»

Written by: streltsov.music

Попередні записи

Цікаве

Джаз і Харків

Поширена думка, що джаз — суто американська історія, однак ніт. В Україні, хоча й окупованій совєтським союзом, джаз почав квітнути, як тільки дізналися про його існування. І що найважливіше — український джаз почався саме в Харкові. Як це сталося — розповідаємо далі.    Предтеча виникнення джазу в Україні — Український симфонічний оркестр, який в 1919 ̶ 1922 роках в Харкові організував Йосип Мойсеєвич Шиллінгер, музичний педагог і музикознавець. Науковці вважають, […]

today06.03.2023 755

0%