Цікаве

До Дня Соборності України

today22.01.2023 113

Background

У День Злуки ми вирішили обʼєднати східну і західну культурні столиці України і запитати харківʼян про Львів, а львівʼян — про Харків. 

Харків’яни про Львів

«Вулиці Львова – це як полиці букіністичного магазину: можна зустріти всіх. Причому, всі, кого б не зустрів, будуть знайомими. Люблю це місто за спонтанність і переплетеність» (Сергій Жадан, письменник, музикант).

«Неодноразово чула про знакову українську вісь — Львів-Київ-Харків. Львів і Харків, здавалося б, дуже різні міста, завжди знаходили точки перетину. Десь ми співпадали, десь мали розбіжності (іноді здавалось, принципові) — і це нормально для загального культурного контексту. Після 24 лютого, мені здається, ми стали ближче» (Тетяна Пилипчук, директорка Харківського ЛітМузею).

«Важко писати щось про Львів, коли ти харків’янин і не написати про Харків, коли ти майже рік галичанин. Одне можу сказати: після нашої перемоги Львів і Харків стануть містами свободи для культури, творчості та життя» (Олександр Сердюк, художній керівник театру «Горобчик»).

Львів’яни про Харків

«Харків для мене — місто багатошарове, закорінене ще в тій слобожанській літературній традиції, яка пов’язана зі Сковородою і поетами-романтиками, без яких би не було ні нової української літератури, ані Шевченка. Харків — місто-палімпсест, де кожна наступна епоха і влада намагалися затерти попереднє і написати своє. Від кожної з епох тут щось залишилося, люблю модерністично-сецесійний та конструктивістський Харків з його виразно українським неповторним мистецько-богемним шармом» (Галина Крук, письменниця,
перекладачка).

«Харків для мене – це молодість і чесність. У Львові є відчуття старого втомленого міста, яке вдає, що в нього ревматизм, щоб не йти на вечірку. Харків несеться, як торнадо, і ти маєш встигнути за ним. Але цей рух, ця гонитва – не прагматична, як у великих бізнес-метрополіях, де кожен сам за себе, на своїй орбіті. Цей рух у Харкові – це якась така велика синергія, якої я не бачив ніде. Місто-оркестр — це про Харків, а не про Львів. Тепер цей оркестр грає музику нашої перемоги. Так, вона звучить з Харкова» (Остап Сливинський, поет, перекладач).

«Прикордонні і важливі міста в культурному сенсі. Говорячи аналогіями, в Харкові закінчується болото і починається асфальт. У Львові асфальт переходить в бруківку. Звичайно що всюди знайдеться тротуарна плитка, але куди без неї» (Сашко Даниленко, мультиплікатор, ілюстратор).

«Після 24.02.2022 для мене Харків – це характер. Особливий, принциповий, трагічно загартований. Місто-форпост. І люди. Їх енергія, стійкість, відчуття власної гідності не дають підстав сумніватися, що все буде Україна» (Ігор Балинський, головний редактор видавництва «Човен»).

 

Сергій Жадан про Львів у День Соборності України: схід та захід разом

Галина Крук про Харків у День Соборності України

Тетяна Пилипчук про Львів у День Соборності України

Остап Сливинський про Харків у День Соборності України

Олександр Сердюк про Львів у День Соборності України

Сашко Даниленко про Львів у День Злуки

Ігор Балинський про міста України в День Злуки

Читайте також: Не тільки галичани. Як харківці боролися за незалежну Україну в лавах УПА

 

Written by: streltsov.music

Попередні записи

Розмова про чорний гумор під час війни

Цікаве

«Розчавило машиною жартів»: навіщо нам потрібен чорний гумор під час війни і як не загрузнути в ньому назавжди

Подейкують, що любов до чорного гумору — це як ноги у російського солдата... Після початку відкритої війни ви, ймовірно, могли спостерігати зміни в лексиці і жартах навіть найспокійніших та найдоброзичливіших людей. Варто тільки пригадати популярний мем в березні: «Шановні українські військові, не лайтеся матом на відео з мертвими  російськими солдатами, це ж діти дивляться!». Тупий та безжальний напад рф на нашу країну так чи інакше змінив кожного з нас. І […]

today22.12.2022 4201

0%