play_arrow

Пліч-о-пліч

Чи готові в громадах відповідати на потреби ветеранів?

micВолодимир Носков today16.02.2024 174

Тло
  • cover play_arrow

    Чи готові в громадах відповідати на потреби ветеранів? Володимир Носков


Друзі, радий нашій новій зустрічі. Після невеликої перерви Радіо «Накипіло» представляє другий сезон подкасту «Пліч-о-пліч».

Мене звати Володимир Носков, я ведучий відвертих розмов із ветеранами війни, їхніми рідними та друзями, волонтерами та представниками влади. Ми говоримо про те, як лікують у шпиталях і чи мають вони безбар’єрний простір для бійців, які через поранення стали маломобільними. Про реабілітацію й наскільки вона ефективна та доступна для всіх військовослужбовців. Про очікування фронтовиків: яким буде їхнє життя після повернення додому. Й обов’язково запитую, зокрема очільників громад, що вони вже роблять для того, щоб їхні земляки, які зі зброєю в руках захищають країну, були впевнені: удома їх чекають, запропонують роботу й подальшу самореалізацію.

Якраз сьогодні сподіваюся з’ясувати, що роблять у містах і селищах для зустрічі захисників і захисниць. Одні повертаються з армії додому через стан здоров’я, інші й далі чинять опір російському ворогові. Але владі й бізнесу спільно з громадськими організаціями треба заздалегідь утілювати на місцях конкретні програми, що допоможуть інтегрувати в мирне життя колишніх військовослужбовців.

Станом на 1 серпня 2023 року в Україні зареєстрували понад 900 000 ветеранів війни. За попередніми прогнозами, до остаточного завершення збройного протистояння їхня кількість може зрости до п’яти мільйонів — це разом із родинами ветеранів. А тому нині посадовцям місцевих органів влади вкрай важливо чесно відповісти собі: хто для мене ветеран? Від їхньої відповіді залежатиме, що вони далі робитимуть у громаді для воїнів, які повертаються з травмами опорно-рухового апарату, контузіями, порушеннями зору й слуху, одно слово, для тих, хто вже віддав своє здоров’я та сили, вибиваючи окупантів.

Багатьом міським головам та їхнім заступникам із соціальних питань доведеться по-новому подивитися на ветеранів — двадцяти-, тридцятирічних активних жінок і чоловіків, які після війни бажатимуть працювати, розвиватися й бути вмотивованими членами громади.

Керівниця проєктів громадської організації «Простір можливостей» і координаторка коаліції ветеранських просторів України Оксана Коляда більш ніж переконана, очільникам громад із командами, висловлюючись мовою медиків, треба продіагностувати спроможності послуг комунальних закладів, наскільки вони будуть доступними, зручними й корисними ветеранам і ветеранкам. Пані Оксана давно працює з правоохоронцями та військовослужбовцями. У попередні роки займалася комунікаціями, інформаційним забезпеченням МВС, а потім — координацією роботи преси в зоні АТО. А у 2019-му — на початку 2020-го вона очолювала Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. Тепер вона втілює низку проєктів, що сприяють інтеграції ветеранів у мирне життя.

Від листопада минулого року ГО «Простір можливостей» спільно з Всеукраїнською асоціацією громад за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» втілює усеукраїнський проєкт із підготовки громад до повернення ветеранів та ветеранок у цивільне життя. Упродовж року експертна група побуває в десятьох відібраних громадах у різних куточках України. Разом із місцевими командами визначатимуть уразливі місця локальних програм міст і сіл, що мають на меті підтримати воїнів, які повернулися з армії. І тоді вже працюватимуть над поліпшенням ефективності наявних сервісів і зможуть запропонувати нові формати взаємодії влади з ветеранами.

Днями ми зустрілися з Оксаною Колядою у Львові під час форуму «Психосоціальні послуги: об’єднання та розвиток». Поговорили про проєкт «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень для громад до ефективної національної політики».

У Всеукраїнській асоціації громад уважають: громади мають різний фінансовий та організаційний ресурс, до того ж невеликі, переважно сільські, громади є менш спроможними забезпечити ефективну роботу з воїнами, що повернулися з армії додому.

Водночас саме органам місцевого самоврядування доведеться забезпечувати виконання значної частини завдань держави, зокрема пов’язаних із реабілітацією та реінтеграцією ветеранів і ветеранок. Тому вкрай актуальним і важливим завданням є підвищення спроможності ОМС у цих питаннях. Розвитку ветеранських програм і ефективних комунікацій, переважно із чоловіками, яких демобілізували за станом здоров’я, потребує і Печенізька селищна громада Харківської області. Щоб ефективно допомагати землякам-ветеранам, голова печенізців Олександр Гусаров вирішив напряму тримати зв’язок із захисниками.

Голові Печенізької громади Олександрові Гусарову й багатьом його колегам потрібна дорожня карта впровадження ветеранської політики на місцях: менторська підтримка в запуску спеціалізованих муніципальних програм, розвитку інклюзивних практик, відкритті дружніх просторів для ветеранів війни.


Пліч-о-пліч

0%