play_arrow

Пліч-о-пліч

Протезуватися не за океаном, а в Україні

micВолодимир Носков today11.08.2023 60

Тло
  • cover play_arrow

    Протезуватися не за океаном, а в Україні Володимир Носков


Здається, мине ще трохи часу, і ми сприйматимемо протези рук і ніг як абсолютно звичайні частини тіла, хоч і зі штучних матеріалів. 

Ми з вами знаємо чимало прикладів, як чоловіки після протезування повертаються в бій, як ветерани війни захоплюються адаптивним спортом і долають маратонські дистанції на світових забігах. З протезом спокійно можна і в гори ходити, і кермувати, і дитину бавити. Головне — після важкого поранення вчасно пристосуватися, а точніше — повністю прийняти себе в новому стані, з новою рукою чи ногою. Утім, для цього потрібно, щоб лікування та реабілітацію військовослужбовця з перших годин супроводжувала мультидисциплінарна команда фахівців. 

Лікарі фізичної та реабілітаційної медицини разом із ерготерапевтами, протезистами-ортезистами, психологами й соціальними працівниками не просто складають стратегію лікування і відновлення ресурсів пацієнта, але й, що головніше, розповідають йому про доцільність протезування, про те, які є сучасні технології, що стають органічними, зручними в користуванні замінниками рук і ніг. 

Але це добрий сценарій перебування пораненого в шпиталі. А що, як бійцеві з ампутацією не випало вчасно дізнатися про нові можливості протезування, а тут він ще й замкнувся в собі, живе думками про каліцтво, кінець життя, утрачене кохання і непотрібність родині? Так часто буває. Тоді його рідним і друзям треба самим дізнатися, як живуть люди з протезами, як і в яких фахівців вони вибирали й встановлювали функціональні руки чи ноги, щоби при нагоді розповісти дорогій людині, що поранені можуть обрати потрібний вид протеза — від механічних верхніх кінцівок із кількома хватами й сучасних протезів ніг із вузлами від світових компаній до інноваційних біонічних. 

І головне — держава оплачує придбання вибраного протеза. Просто порадьте військовому переглянути відео, фото, статті про те, як змінюється життя на повноцінне в тих військовослужбовців, які й далі боролися і розпочали тривалий процес протезування. 

Певно, найповніше про протезування-ортезування в Україні розповідає сайт команди Protez Hub — незалежної ініціативи сприяння розвитку протезування та супутньої реабілітації в Україні. Це величезна спільнота українських і закордонних фахівців, а також воїнів, які в процесі реабілітації або вже послуговуються протезами кінцівок. Вони спільно докладають зусиль, щоб якісне протезування стало стандартом у кожному куточку України, щоб військовослужбовець мав змогу самостійно обирати компанію-виробника функціональних ніг чи рук. Засновницею і президенткою Protez Hub є Антоніна Кумка.

Уродженка Чернівців, Антоніна із 2006 року проживає в Канаді. Під час Революції гідності разом із тамтешніми українцями організовувала мітинги на підтримку співвітчизників. А коли почалася російсько-українська війна, викладачці англійської мови довелося опановувати волонтерство. Повну розмову з президенткою ініціативи Антоніною Кумкою слухайте в записі подкасту «Пліч-о-пліч».


Пліч-о-пліч

0%