За час повномасштабної війни в Харкові внаслідок агресії російських терористів без власного житла залишилися щонайменше 150 тисяч людей. Це населення маленького міста.
Від авіанальотів, артобстрілів і ракет потерпіло понад п’ять тисяч будинків. З майже п’ятисот значно пошкоджених житлових об’єктів близько п’ятдесяти відновити неможливо. Основна частина з них — це багатоповерхівки.
Наприкінці червня 2022 року російські загарбники обстріляли Немишлянський район Харкова з реактивної системи залпового вогню. Тоді загинули кілька людей. За словами мешканців будинку за адресою проспект Героїв Харкова, 226а, влучило у трьох місцях між будинками.
Тоді ж уламки боєприпасів пошкодили місцевим мешканцям скло й шибки вікон у кімнатах. У жовтні 2022 року працівники служб, щоби замінити вікна, робили заміри в обох будинках за адресою Героїв Харкова, 228 і 226а).
У будинку № 228 вікна замінили в листопаді 2022 року. А втім, у будинку № 226а жителі досі скаржаться на не замінене скло. Мешканка будинку Марія каже: на їхні заяви служби відповідають, що немає грошей.
«Найгірше, що маленькі діти в темряві сидять. Їм уроки треба робити, тож і доводиться світло вмикати. А тоді про яку економії енергії говорити, якщо цілий день світло горить?» — розповіла мешканка будинку Ірина.
Найбільше понівечених висоток — на Північній Салтівці.
І, поки будівельники відновлюють житло, харків’яни розраховують на компенсацію за зруйновані домівки в межах урядової програми «єВідновлення».
Серед зруйнованих будинків — відома на весь світ шістнадцятиповерхівка на вулиці Наталії Ужвій, 82. Минулого року 5 березня російські терористи скинули на будинок авіабомбу, через що багатоповерхівка серйозно постраждала.
У січні 2023 року харківський міський голова Ігор Терехов сказав, що частина будинку, а саме перший під’їзд, демонтують, а щодо другої зруйнованої на 65 % частини чекали висновку експертів.
Самі ж мешканці скаржаться, що, попри увагу президента України, Верховного комісара ООН у справах біженців Філіппо Ґранді, про них забула місцева влада.
Одна з мешканок Олена Корнілова в емоційному зверненні до преси скаржилася, що завалів ніхто не прибирає, а мешканці втомилися від невизначеності: «Десятий поверх. Ракета потрапила прямо в мою квартиру на виліт і зачепила поруч будинок. Я пропоную сусідам поставити тут намети й жити як безхатьки влітку. Хай люди подивляться! Усі ж їздять, усі: нідерландці були, Зеленський був, усі-усі були, французи були — кого тут тільки не було. А про нас — тиша. Усі бомжують, хто де може».
У ранковому етері Радіо «Накипіло» разом із першим заступником директора департаменту комунального господарства Харківської міськради Олексієм Богачем розмовляли про те, як відновлюють житло харків’ян.
— Які результати експертизи щодо будинку на вулиці Наталії Ужвій?
— Щодо цього будинку є технічні висновки, які свідчать про те, що перший під’їзд — той, який зруйновано, — треба зносити. На це виділили гроші під час останньої сесії міськради. Це зроблять, коли відбудуться тендерні процедури, і після того, як знесуть цю частину будинку. Щодо другого під’їзду, який залишиться стояти після знесення, також зроблять експертні висновки, бо ніхто не знає, як відбудеться процес знесення. Це важка праця. Приміщення ліфта з обладнанням — майже 60 тонн. Як із самої верхньої точки зняти? Тривають переговори з технічними працівниками, інженерами. Одна кімната — 18 кв. м з обладнанням на 60 тонн. Ось із чим нам доводиться працювати. Тому я не згоден із тим, що ми забули про цей будинок, забули про містян, про мешканців цього будинку, тому що ми не раз зустрічалися. Їм запропонували допомогу, маневровий фонд, гуртожитки й таке інше.
Ми маємо приблизно 50 тисяч пошкоджених квартир у місті, і 10 тисяч перебувають майже в такому самому стані. Де нині взяти в один момент, в одну секунду 10 тисяч квартир? Без позиції держави, без позиції міжнародних донорів це неможливо.
Ми не забули про цей будинок, працюємо, спілкуємося з мешканцями. Є ті, хто розуміє, що сталося, розуміє, що ми будемо робити. Тому я думаю, що ми налагодимо цей процес — усе буде добре.
— Яких руйнацій зазнав Харків із боку російських терористів?
— Таких руйнацій у Харкові не було з моменту Другої світової війни. Якщо казати про кількість узагалі, то це разючі цифри: понад 4 тисячі будинків, яких зачепила війна.
У Харкові немає майже пів мільйона скління. Фахівці працюють над цим щодня.
— Як відбувається відновлення?
— Ми матимемо три категорії руйнації будинку. Перша категорія — це будинки з дуже малими, незначними пошкодженнями; по суті, те, що підпадає під поточний ремонт. Тобто скління, якісь влучання у покрівлі й таке інше. За нашими підрахунками, це приблизно 840–850 будинків, майже більш ніж 4 тисячі, тобто це 20–25 %. Ми працюємо із цими будинками, і це перший крок.
Друга категорія — це будинки, які пошкоджено від 40 до 70 %. У них може бути капітальний ремонт чи реконструкція, але це значні кошти, колосальні витрати. Ці будинки буде реконструйовано з урахуванням енергоощадження, доступності й теплоощадження.
Третя категорія — це будинки, які сильно пошкоджено. Тобто це 500 будинків, які значно пошкоджено. Утім, як ми зараз розуміємо, треба буде знести 50–60 будинків, але для решти 450 будинків буде проведено комплексні експертизи. Ці цифри базуються на візуальному огляді будинків, зважаючи на баланс утримувача, будівельників і таке інше.
Перший ступінь експертизи проводять інженери «Житлокомсервісу», а два наступні — це вже науковці, бо там потрібен спеціальний інструментарій. Зокрема, треба зняти з пошкоджених будинків зразки бетону, цегли. Там, де були пожежі, треба взяти арматуру. Спочатку це все досліджують, а потім уже вирішують, як ремонтувати будинок.
Після цього з’являється кошторисна цифра: скільки грошей потрібно на цей будинок. Буває так, що побудувати новий будинок коштує дешевше, ніж відремонтувати той, що є.
— Як людям правильно оформити компенсацію за пошкоджене житло?
— «єВідновлення» — це платформа для комунікації мешканців міста з державою, тобто заявка йде в державний фактичний реєстр, заявка йде в «Дію». І ми маємо розуміти, що для цього люди повинні довести своє право власності й відкрити рахунок. Після того як до них прийде комісія, буде обраховано їхні втрати. Після цього вони можуть претендувати на виплати, що прийдуть на цей віртуальний рахунок.
У нас нині 45 тисяч інформаційних повідомлень, але тільки 1 126 підпадають під комісійне обстеження. Чому? Тому що люди не мають в електронних реєстрах їхніх прав власності, документів про одруження, спадщину чи опікунство тощо. Тому я рекомендую містянам максимально швидко відновити в усіх базах правові документи. Тоді буде зручно спілкуватися з командою «Дії» через смартфони й ті автоматичні бази, які підтягнуться до них, коли містяни подаватимуть заявку.
— Як людям зрозуміти, до якої категорії належить їхнє пошкоджене житло?
— Коли люди звернуться, їхню заяву прийматимуть або відхилятимуть. Якщо відхилятимуть, то вказуватимуть, з якої причини. Там і буде написано, до якої саме категорії належить пошкоджене житло. Фахівці дадуть зворотний зв’язок, і містяни розумітимуть, що робити далі.
Якщо є три чи чотири власники квартири, то через «Дію» електронним підписом треба визначити одного того, хто буде представляти інтереси.
— Хто ремонтуватиме будинки?
— Ліцензовані ремонтні бригади, ремонтні фірми з ліцензіями тощо. Утім, списку ще немає. Щодо скління, то в Харкові 5–7 підприємств, які виконують роботи з металопластиковими вікнами. Усі ці підприємства підпадатимуть під цю програму, і гроші з допомоги можна буде використати в цих підприємців.
— Якщо люди вже почали в себе ремонти за міськими програмами, чи можуть вони претендувати на відшкодування?
— Ті містяни, які зробили ремонт самі чи замінили вікна, можуть надалі претендувати на репараційні виплати за рішенням судів.
Якщо так сталося і господар замінив у себе скління, то він не потрапляє у програму «єВідновлення». А втім, у цьому випадку треба зберігати чеки й договори на встановлення цих вікон, і потім за репараційними виплатами людина може претендувати на ці гроші.
Програма «єВідновлення» охоплює 10–15 % від того, що нас чекає у майбутньому. З 45 тисяч поданих заявок дуже велику частину відхилятимуть, тому що люди звертаються з тих будинків, де дуже зруйновано житло. З тих, де неможливе відновлення за 200 тисяч.
— На скільки мільярдів збитків завдали шкоди російські терористи?
— Від 9 до 10 мільярдів євро чи доларів. Такі руйнування по місту в усіх сферах. Точніше можна буде сказати, коли це все скінчиться.
— Чи готові долучатися до відбудови Харкова країни Європи?
— Цим займається департамент міжнародних відносин. Однак Сполучені Штати, і Туреччина, і всі країни міст-побратимів, а також Німеччина й Чехія нині опрацьовують питання міста.
— Скільки вдалося відбудувати за минулий рік?
— Харків — це друге місто за величиною і перше за обсягами руйнувань. Я не кажу, що в Херсоні сьогодні легше, але якщо ми візьмемо кількість будинків, то Харків — перше в цьому питанні місто. Без залучення усіх державних можливостей це нездійсненно.
Детальніше про те, як зміняться підходи у відбудові будинків і мікрорайонів, а також чи впроваджуватимуть напрацювання Нормана Фостера — слухайте в етері Радіо «Накипіло».